Rodzaje krawatów męskich - Przegląd typów wg stopnia formalności

2024-07-02
Rodzaje krawatów męskich - Przegląd typów wg stopnia formalności

Akcesoria, takie jak krawaty męskie, powinny, naszym zdaniem, wnosić do stylizacji wzór i kolor. Dzięki temu dają nieograniczone możliwości przy kreowaniu swojego wizerunku. Jeśli czasem zadajesz sobie pytania, typu: Jaki krawat wybrać? Czy ten krawat na pewno będzie pasować do okazji i reszty stylizacji?, to w tym artykule znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci dobry wybór.  

Uporządkujemy wiedzę na temat rodzajów krawatów. Analizę zaczniemy od konstrukcji krawata (tzn. jego budowy, materiału z jakiego został wykonany), by następnie przejść do omówienia kilku porad dotyczących wyboru wzoru i koloru. Zaczniemy w ten sposób,, ponieważ budowa męskiego krawata wpływa na jego stopień formalności, a tym samym na właściwy dobór dodatku do reszty stroju.

Najwyższa formalność - jedwab drukowany lub jedwab żakardowy

Zacznijmy od klasycznego jedwabiu, który cechuje najbardziej formalne krawaty męskie na świecie. Warto podkreślić, że inne rodzaje krawatów, takie jak grenadyna, szantung czy knit również są wykonane z jedwabiu, ale mają inne przymioty niż klasyczny krawat jedwabny, które omówimy w dalszej części. Tutaj wyróżniamy podtypy: krawat z jedwabiu drukowanego i żakardowego. 

Krawat z jedwabiu drukowanego 

Jeśli chodzi o metodę dziergania płótna w klasycznym drukowanym jedwabnym krawacie, mówimy o twillu (jedwab twillowy). Ten typ krawatów możemy podzielić na:

  • klasyczne jednokolorowe gładkie, np. krawat granatowy czy krawat butelkowa zieleń - to najbardziej formalny krawat na najbardziej uroczyste okazje (przykładowo, granatowy garnitur, biała koszula i granatowy krawat jedwabny to połączenie wykorzystywane przez urzędników państwowych),
  • krawaty ze wzorem - w Dignito znajdziesz wiele krawatów z jedwabiu drukowanego z różnymi wzorami, w tym kolekcje limitowane

 

Krawaty jedwabne z dodatkiem bawełny 

Ten celowy zabieg dodania bawełny do krawata jedwabnego sprawia, że akcesorium mniej się błyszczy, przez co wypada nieco lepiej:

  • na zdjęciach,
  • w telewizji,
  • w słońcu.

Warto podkreślić, że w takim krawacie, delikatny połysk i szlachetność jedwabiu pozostają nienaruszone, natomiast sam połysk jest tylko częściowo przygaszony.

Jeśli chcesz podnieść swój wizerunek przy pomocy jedwabnego krawata, warto pamiętać, że:

  • liczy się także jakość wykonania krawata (to naprawdę widać; jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj: Jak rozpoznać luksusowy krawat?) - zwróć uwagę na szycie ręczne i detale, 
  • należy zadbać o świetne wiązanie krawata,
  • warto unikać cienkich, kiepsko uszytych krawatów, ponieważ mogą przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. 

Przeczytaj też: Jaki krawat do granatowego garnituru? 4 zasady + zdjęcia

Czy wiesz, że…

Surowy jedwab ma kolor ecru, a nie biały. Żeby uzyskać biały jedwab, trzeba go wybarwić na biało. Warto wiedzieć, że jedwab nie lubi barwienia na biało, a proces jest żmudny i długi w porównaniu do uzyskania innych kolorów. Off-white to jedwab lub wełna wybarwiona do białego. 

Krawat z jedwabiu żakardowego

W przypadku krawatów z jedwabiu żakardowego, wzór powstaje z połączenia nici jedwabnych. Nici są wplatane w strukturę materiału i tworzą np. romby i kwadraty jak na zdjęciu obok. Taki zabieg czyni akcesorium eleganckim i odpowiednim do stylizacji formalnych - do biura, na ważne spotkanie czy wyjście do filharmonii. 

2. Wysoka formalność - krawaty z grenadyny 

Analizując typy krawatów wg stopnia formalności, na drugim miejscu w kolejności (za jedwabiem drukowanym i żakardowym) stawiamy krawat z grenadyny. Warto wiedzieć, że to również jedwab, który cechuje się: 

  • oryginalnym, siateczkowym splotem, który nadaje krawatowi unikalny wygląd i teksturę (zajrzyj do naszej kategorii produktów: krawaty z grenadyny),
  • eleganckim i subtelnym połyskiem, który dodaje klasy formalnym strojom,
  • wysoką wytrzymałością i trwałością. 

Krawat z grenadyny może obniżać lub podwyższać stopień formalności stroju. Jak to działa?

Jeśli założysz jeansy i marynarkę, to krawat grenadynowy wyciągnie stylizację w górę czyniąc ją bardziej elegancką/formalną. Możesz więc śmiało wykorzystywać ten rodzaj  krawata przy stylizacjach smart casual i business casual. 

Jeśli z kolei zawiążesz krawat grenadyny do granatowego garnituru i białej koszuli, formalność stroju zostanie lekko obniżona (krawat z jedwabiu drukowanego czy żakardowego nie przyniesie takiego efektu, czyli nie obniży stopnia formalności).

3. Jeszcze jeden wysoki stopień formalności - Krawaty natural blend, tzw. mixy

Na koniec przejdźmy do krawatów natural blend, czyli takich, w których znajdziemy domieszki materiałów. Przykładowo, mamy 70-90% jedwabiu z 30-10% domieszką lnu, bawełny czy wełny, to ten zabieg “wyciąga” połysk z tkaniny zasadniczej.

Polecamy tę kategorię krawatów do wielu stylizacji, ponieważ zmniejszenie połysku, wpływa na lepszy wygląd akcesorium przy sztucznym oświetleniu, czyli na zdjęciach, filmach czy telewizji. 

Pod względem stopnia formalności ten rodzaj krawata plasujemy poniżej krawatów z grenadyny. 

4. Stylizacje casualowe - krawat szantung

Krawat z szantungu  to kolejny rodzaj krawata, który naszym zdaniem jest idealny do stylizacji casualowych (smart casual i business casual, np. impreza firmowa). Nie polecamy tego typu krawatów na najbardziej formalne okazje typu ślub. 

Szare spodnie i granatowa marynarka to klasyczny business casual (zestaw klubowy), czyli strój na wszelkiego typu okazje  w gronie znajomych czy z partnerami biznesowymi, do którego możemy zawiązać krawat z szantungu. 

Czy wiesz, że…

Krawaty z szantungu cechują się nierówną powierzchnią, co nadaje im naturalnego, organicznego wyglądu. To ciekawy i oryginalny wybór, który z pewnością warto przetestować w swoich stylizacjach.

5. Stylizacje casualowe - krawaty wełniane 

Analizując różne rodzaje krawatów, nie mogliśmy zapomnieć o krawatach wełnianych, które są wg nas dobrym wyborem jedynie do stylizacji casualowych. Ten typ na pograniczu szantungu i knitów, można wykorzystać na wypad firmowy poza miasto (wełniany krawat kojarzy nam się z brytyjską arystokracją i wsią).

Co do stopnia formalności to krawaty wełniane traktujemy na równi z szantungiem. Ich sporym minusem jest również fakt, iż dobrze wyglądają w otoczeniu cięższych materiałów garnituru/marynarki.

6. Krawat knit 

Krawat knit, czyli krawat dziergany, wygląda jakby był stworzony na drutach. Z punktu widzenia formalności stroju, podnosi on formalność (bo bardziej formalne będzie założenie krawata niż jego brak), ale w niedużym stopniu. Polecamy go więc do jeansów i koszuli bez marynarki. Możemy spróbować zawiązać knit także do kamizelki. Naszym zdaniem tego rodzaju krawat przy marynarce nie prezentuje się najlepiej. 

Warto mieć na uwadzę, że jeśli masz w klatce 100 cm lub więcej i założysz wąski krawat knit o szerokości 6 cm, to z kilku metrów będzie on wyglądać jak sznurek przy szyi. Nie pomoże to budować wizerunki eleganckiego mężczyzny, dlatego zawsze polecamy zwracać uwagę na tego rodzaju detale.  

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie ciężar optyczny 

Tweedowa marynarka jest ciężka optycznie, więc delikatny jedwabny krawat nie będzie do niej pasował. W takich sytuacjach sprawdzi się krawat typu grenadyna garza grossa, szantung lub właśnie omawiana wełna. 

 

Mamy już krawat o odpowiednim stopniu formalności - Co ze wzorem i kolorem? 

Naszym zdaniem, warto kierować się prostą zasadą:

  • masz intensywny strój, np. marynarkę w kolorową kratę - postaw na bardziej zgaszony krawat, np. gładki, nawiązujący kolorem do jakiegoś koloru na marynarce czy nawiązujący do spodni lub skarpet. 
  • masz klasyczny stonowany strój, np. granatową marynarkę - postaw na wyciągnięcie atrakcyjności stroju przy pomocy dodatku i wybierz krawat ze wzorem/kilkoma kolorami.

Jednak dobór krawata pod względem koloru i wzoru to znacznie bardziej obszerny temat. Jeśli zależy Ci na poznaniu niuansów, koniecznie przeczytaj artykuł: 

Zasady łączenia wzorów i kolorów. 11 inspirujących zasad i psychologia kolorów

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 37 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
To moje kolejne zamówienie ale pierwszy komentarz - polecam :)
2023-12-16
Błyskawiczna dostawa i świetna obsługa.
pixel