Jak nosić szalik męski? Dobieramy szalik do płaszcza/kurtki/marynarki

2024-10-07
Jak nosić szalik męski? Dobieramy szalik do płaszcza/kurtki/marynarki

Zastanawiasz się, jak nosić szalik męski, żeby wyglądać dobrze? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety doboru szalika do reszty stylizacji. Poznasz też kilka zasad związanych z noszeniem szalików, dzięki którym już nigdy nie poczujesz, że mogłeś ubrać się cieplej i lepiej.

A w drugiej części tego artykułu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z szalikami i ich doborem do różnych kolorów płaszczy/kurtek. No to zaczynajmy!

Jak nosić szal męski - W skrócie

  • jesienią i wczesną wiosną możesz nosić męski szal pod marynarką, dzięki czemu obędziesz się bez kurtki czy płaszcza,
  • wełniany szalik zabezpieczy Twoją klatkę piersiową (serce) przed zimnem, dzięki czemu będziesz czuć ciepło i komfort,
  • wybierz męski szalik, który jest ciepły (wykonany w 100% z wełny) i jednocześnie cienki, a zapobiegniesz tworzeniu się pod szyją czegoś na kształt supła, dziwnej wypukłości (szaliki bardzo cienkie mogą grzać najlepiej, o czym warto się przekonać kupując jeden z naszych produktów ze specjalnej wełny: Szaliki),  
  • najlepsze są dwa sposoby wiązania szalika - sposób elegancki i sposób włoski (naszym zdaniem inne sposoby to często przerost formy nad treścią),
  • nosząc szal męski, możesz pozbyć się dodatkowej warstwy, np. swetra - szalik z wysokiej jakości wełny zapewni Ci ciepło,
  • jeśli zrobi Ci się zbyt ciepło, wystarczy zdjąć szalik, a nie kurtkę/płaszcz - to praktyczne rozwiązanie i wygoda, 
  • kolor i wzór szala warto dobierać do kolorów i wzorów występujących na innych elementach stylizacji np. marynarce czy płaszczu (zasady doboru kolorów i wzorów szczegółowo opisujemy w dalszej części artykułu)
  • szalik, który masz na sobie nie da Ci prawdziwego komfortu, jeśli nie będzie wykonany z wysokiej jakości materiału (wełny) i nie będzie miał odpowiedniego rozmiaru. 

Prawdziwy wełniany szalik ma kilka magicznych właściwości 

1. Zastępuje płaszcz/kurtkę

Szalik męski przedłuża Ci możliwość chodzenia jesienią i wczesną wiosną bez kurtki/płaszcza. Oczywiście przy założeniu, że marynarka jest wykonana z odpowiedniej tkaniny o odpowiedniej gramaturze oraz splocie (na przykład Harris Tweed). Warto pamiętać, że jesienne marynarki zaczynają się od 320g a kończą na 400g.

Wiesz, że szaliki mają związek z ratownictwem górskim? Ratownicy okrywają klatkę piersiową specjalną folią, żeby organizm poszkodowanego się nie wychłodził. W końcu to serce jest odpowiedzialne za rozprowadzanie krwi i musi być mu ciepło. Tym samym reszta ciała wraz z kończynami nie marznie. Oczywiście samo okrycie serca szalikiem przy bardzo niskiej temperaturze, np. - 10 nie wystarczy i warto będzie założyć także rękawiczki i dodatkowe warstwy, ale przy temperaturze +5 do +10 szalik może świetnie pełnić swoją rolę a tym samym być alternatywą  dla płaszcza czy kurtki. 

Czy wiesz, że…

Jeśli zaopatrzysz się w dobrej jakości wełniany szal męski, możesz zrezygnować z dodatkowej warstwy (np. kurtki) i założyć jesienną marynarkę o gramaturze wełny 320-400 g. (Przy okazji - dla marynarki całorocznej przyjmuje się 280g, a letniej 260-240g). 

2. Szalik z wełny - kurczy się i rozszerza

Niesamowitą właściwością wełny jest to, że pracuje - wełna w sposób naturalny dostosowuje się do temperatury otoczenia, zapewniając ciepło w chłodniejsze dni i chłodząc ciało w cieplejszych warunkach. Żeby w 100% skorzystać z tych właściwości wełny warto dostosowywać gramaturę marynarki do aktualnie panującej pogody. 

W przypadku wełnianego szalika działa to na takiej samej zasadzie, dając Ci prawdziwe ciepło na klatce piersiowej, które rozchodzi się po całym ciele. 

Tutaj możesz obejrzeć nasze wełniane szaliki z tzw. virgin wool, czyli wełny pozyskiwanej z pierwszego golenia owcy w jej życiu: Szaliki wełniane 

3. Wełna świetnie wyciąga wilgoć i świetnie wymienia powietrze

Wełna nie tylko świetnie odprowadza wilgoć, ale też zapewnia doskonałą wymianę powietrza, co sprawia, że szal zapewnia komfort nawet w zmiennych warunkach pogodowych. Ponadto, wełna utrzymuje ciepło, nawet gdy jest wilgotna, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza w chłodniejsze dni.

4. Uwaga! Tajemnica wełny

Jeśli wybierzesz się do galerii handlowej, to spotkasz bardzo wiele szalików, które są określone mianem wełnianych, ale nie mają wcale tak magicznych właściwości jak te powyższe. Nie dają prawdziwego komfortu termicznego. Źle się układają.

Dlaczego tak się dzieje? 

Dzieje się tak, ponieważ producenci wykorzystują wełnę gorszego gatunku, a splot materiału jest inny niż w szalach najwyższej jakości. Jednym słowem, wełna wełnie nie jest równa i samo 100% wool na metce nie gwarantuje, że szalik będzie pełnił swoją funkcję w 110%. W Dignito znamy to wszystko od podszewki i chcemy proponować Ci najlepsze akcesoria. Nasze szaliki charakteryzują się dobrym splotem materiału i delikatną, bardzo ciepłą wełną. Niektóre szale mają też w sobie dodatek jedwabiu, co sprawia, że delikatnie się błyszczą i ciekawie wyglądają w świetle dziennym.

Funkcja szala a funkcja płaszcza

Jesienią zadaniem płaszcza jest raczej chronienie przed wilgocią i opadami niż dawanie ciepła. Jeśli chcesz, żeby płaszcz lub kurtka dobrze chroniły Cię w chłodniejszym okresie, zawsze postaw na numer większy niż rozmiar marynarki, który zwykle nosisz. Dzięki nieco większemu rozmiarowi, między ubraniem, a ciałem stworzy się tzw. poduszka powietrzna, która zapewni dodatkową izolację termiczną. Ta warstwa powietrza pomoże zatrzymać ciepło blisko ciała, chroniąc Cię przed wychłodzeniem. 

Jeśli chodzi o sam szalik męski, to może on pełnić dwie funkcje:

  • uszczelniającą pod szyją
  • dodatkowa warstwa na klatce piersiowej = ogrzewa serce 

Funkcja ta jest zależna od sposobu, w jaki zwiążesz szalik. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak wiązać szalik męski?

A funkcja ozdobna? Czyli jak nosić szalik męski, żeby był spójny z resztą stylizacji? 

Warto wspomnieć także o trzeciej funkcji, a mianowicie o funkcji ozdobnej. W końcu jesień czy zima to czas, kiedy na około dominują odcienie szarości. Większość zimowych kurtek ma stonowane kolory. Warto przełamać taki stan rzeczy. Doskonałą okazją do realizacji tego celu jest wybór męskich akcesoriów, które mają ciekawy kolor i/lub wzór. Naszym zdaniem to jest właśnie jedna z głównych funkcji dodatków - mogą ożywić i uzupełnić strój oraz wyróżnić Cię z pośród innych osób. 

Teraz spójrzmy na koło kolorów - pomoże nam ono dobierać akcesoria w sposób przemyślany i harmonijny. 

Kilka podstawowych zasad to:

  • Wybierając kolory na zasadzie kontrastu, możesz postawić na barwy dopełniające, które leżą naprzeciwko siebie na kole, jak na przykład zieleń i czerwień. Taki dobór kolorów sprawia, że akcesoria przyciągają uwagę i ożywiają stylizację. 
  • Jeśli preferujesz bardziej stonowane połączenia, warto wybrać kolory leżące obok siebie na kole, czyli kolory sąsiadujące, które tworzą subtelne i spójne zestawienia. 

Wszystkie zasady poznasz tutaj: Zasady łączenia wzorów i kolorów 

 

Twoja pierwsza pomoc w doborze akcesoriów - koło kolorów

FAQ 

Spójrzmy jeszcze raz na koło kolorów i odpowiedzmy sobie na pytania: 

Jaki szalik do granatowego płaszcza męskiego?

Wychodzimy z założenia, że dodatki mają wprowadzać do stylizacji trochę więcej życia. Dlatego nie polecamy Ci granatowego szala do granatowego płaszcza. W takim wydaniu cała stylizacja będzie robiła wrażenie monotonnej. Z oddali będziesz wyglądać jak plama granatowego koloru, a to nic ciekawego.

Na kole kolorów naprzeciwko granatu leży żółty/musztardowy, co czyni go kolorem dopełniającym. Szalik z elementami musztardowego będzie kontrastować z granatowym płaszczem, tworząc wyrazisty, ale zbalansowany wygląd.

Inny przykład dobrego połączenia - kolory split complementary to trzy kolory na kole kolorów - wybrany kolor (granat) i dwa kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach koła od koloru pierwszego (ciemnoczerwony i ciemnozielony). Śmiało więc możesz postawić na wełniany szalik z elementami burgundowego czy butelkowego zielonego (tzw. bottle green). 

Jaki szalik do szarego płaszcza męskiego?

Podobnie jak w przypadku granatu, warto unikać szalika w tym samym odcieniu, aby stylizacja nie była zbyt jednolita. Szary płaszcz daje świetną bazę do kreatywnych zestawień kolorystycznych.

Kolory bardzo dobrze pasujące do szarości to odcienie ciepłych, żywych barw, takich jak ciemny pomarańczowy czy brzoskwiniowy. Szalik w z elementami tych kolorów doda ciepła i energii, przełamując chłód szarości. 

Jeśli chcesz spróbować czegoś mniej oczywistego, warto pomyśleć o połączeniu szarości z odcieniami ciemnego fioletu albo turkusu. 

Jaki szalik do czarnego płaszcza męskiego?

Czarny płaszcz jest uniwersalny, ale łatwo wpaść w pułapkę monochromatyczności, nosząc do niego równie ciemny szalik bez wzoru. Czasem dodatki to jedyna okazja, żeby wyróżnić się z tłumu. Dlaczego by więc z tego nie skorzystać? 

W przypadku czarnego (podobnie jak i szarego) płaszcza, każdy inny kolor szalika będzie pasować. Dobrym wyborem będzie intensywniejszy kolor, jeśli zależy Ci na przełamaniu stylizacji lub jasny kolor, jeśli chcesz podkreślić elegancję stroju.Oprócz koła kolorów, warto przeanalizować swoje osobiste preferencje i upodobania. Bardziej lubisz zielony niż czerwony? Szalik z zielonym akcentem kolorystycznym będzie dla Ciebie lepszy.

Możesz też analizować sytuację pod kątem wrażenia, jakie chcesz wywrzeć. Przykładowo, burgundowy kojarzy się z luksusem i romantyzmem. Jeśli wybierasz się na randkę, być może zechcesz pójść właśnie w tym kierunku.

Jaki szalik do beżowego płaszcza męskiego?

Beż to klasyczny i ciepły kolor, ale jeśli cała stylizacja opiera się na neutralnych odcieniach, może wyglądać mdło. Dlatego warto wprowadzić do stylizacji kontrast.

Możesz wybrać wełniany szalik w kolorze niebieskim czy też niebiesko-zielonym. Te odcienie na kole kolorów znajdują się naprzeciwko beżu i tworzą doskonały kontrast, nadając stylizacji głębi i świeżości. Niebieski symbolizuje spokój, ale w zestawieniu z beżem doda trochę eleganckiej nowoczesności.

Alternatywnie, spróbuj połączenia w schemacie kolorów komplementarnych – beż w połączeniu z bordowym i ciemną oliwką stworzy subtelną, ale wyrazistą kombinację.Masz inne pytania dotyczące noszenia męskich szali? Zawsze możesz do nas napisać na info@dignito.pl

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 37 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-08
Naprawdę ciekawy wzór poszetki
2022-09-27
Szybko i sprawnie.
pixel